חיפוש
  • Amit Tourgeman

על כאב, יצירה ותנועה פנימית חדשה

השבוע בקליניקה פגשתי אישה מיוחדת, שסיפרה לי על חוויה כואבת שעברה. משהו בה ביקש להסתיר מפני, מפניה, את הכאב. זה הרגיש שהיא מנסה להקטין אותו, לארגן את הרגש דרך חיוכים ומילים שמשתדלות כמעט בכוח, להאיר את החוויה. אבל החוויה אינה מוארת כרגע, החוויה חשוכה וכואבת ומבקשת תשומת לב.

אני יושב ומקשיב לה ובו בזמן מקשיב למה שמתחולל בתוכי. בעוד שהיא מארגנת את הכאב במחשבותיה בניסיון לסדר אותו, להתכחש לו, אני מרגיש שמרגע לרגע מתהווה בתוכי קרחון פועם של כאב. אני לא יכול לעצור את הדמעות שהכאב הזה מביא איתו, אני לא רוצה לעצור אותן, אני מאפשר לה לראות דרכי את הכאב שלה, את הכאב שלנו.

הרגשתי שכל זמן שאנחנו רק מדברים שנינו פוגשים את אותן המחשבות המאורגנות שלה, ה"משומשות" אני קורא להן, אלו שהיא כבר חשבה לא פעם ואני בעצם נפגש עם סיפור שכבר מוכר לה. וכשאנחנו פוגשים שוב ושוב את אותם הסיפורים, זה גם משאיר אותנו באותם המים המוכרים. אז החלטתי שהגיע הזמן ליצירה.


היא כותבת על הכאב, באה איתו במגע וממנו נכנסת בהנחייתי דרך נשימה והתמקדות אל התודעה הויזואלית, ולפתע מתוך השקט דימוי עולה. היא עוקבת אחריו, מקשיבה לו, ומשם ניגשת לצייר.

שקט מופתי בחדר, היא ממוקדת בלתת ביטוי ויזואלי לחוויה שעברה. מתוך ההתמקדות פנימה והיצירה, משהו חדש מתרחש. זה כבר לא אותו הסיפור המילולי המוכר כפי שהיה קיים במחשבותיה, נכנסו אפשרויות חדשות, דרך הדמיון, הקווים, הצבעים ומעשה היצירה בעצמו. היא יוצרת משהו חדש, שלא הגיע דרך מחשבותיה אלא דרך אזורים אחרים בתודעה, שמדברים בשפות סמליות ופואטיות.

מגע עם העולם הרגשי שלנו נחוץ לנו ובריא לנו. כשאנחנו נמנעים מלהרגיש רגשות מסוימים, למשל כי יש בנו התניה שמפלגת את העולם הרגשי לרגשות חיוביים ושליליים, נחווה קונפליקט וחסימה. היצירה מתוך התמקדות פנימית, כפי שאני מלמד בקליניקה ובסדנאות, מאפשרת חיבור רגשי, הקשבה למקורות ידע פנימיים חדשים, ויצירת תנועה פנימית חדשה בין החלקים השונים.

רוצה לשמוע עוד על תהליכי היצירה וללמוד איך להשתמש בכלים האלו לויסות רגשי ואיזון? מוזמנ.ת ליצור קשר ונחשוב יחד מה יכול להתאים לך :)
7 צפיות0 תגובות